Díszfák metszése I.

Díszfák metszése I.

 

 A díszfák megmetszésének legideálisabb időpontja a tavasz eleje, ugyanis ilyenkor még elég lassú a növények nedvkeringése és már láthatóak a tél okozta törések, fagykárok. A metszést fontos, hogy a fagyok elmúltával végezd, hogy a visszavágott vessző ne fagyjon el. Gyümölcsfákkal szemben a díszfák metszésénél nem a bőséges és minőségi terméshozam elérése a cél, hanem az életerős, egészséges megjelenés és habitus, illetve a minél nagyobb díszítőérték: szép forma, lombozat és virág-, valamint terméspompa. Éppen ezért a díszfáknál nincs is szükség akkora mértékű metszésekre, mint a gyümölcsfák esetében.

 A díszfák metszésénél igyekezz követni a fa természetes növekedési jellegét, s inkább csak az esetleges hibákat, rendellenességeket korrigáld. A sérült, téli fagykárokat szenvedett vesszőket  távolítsd el a növényről. A metszésnek öt fajtája van; az indító-, a fenntartó-, az alakító-, az ifjító- és a méretkorlátozó metszés.

 Az indító metszés fő lényege az, hogy a növényt ösztönözi a fajtára jellemző forma és habitus mihamarabbi elérésére. Ez jelenti az ültetés utáni első metszést, valamint a koronaalakítást az első években. Ilyenkor a csúcshajtást felére, az oldalhajtásokat pedig kétharmadukra vágd vissza. Ügyelj rá, hogy a fának csak egy sudara alakulhasson ki, tehát ha két csúcshajtás is található a növényen, akkor a gyengébb, rosszabb helyzetben lévőt tövétől távolítsd el. A törzserősítők vastagságára is évről évre oda kell figyelni. A törzserősítők azok a hajtások, veszők, melyeket a tényleges lombkorona szintje alatt fejleszti a növény. Felelősek a törzs vastagodásáért, erősödéséért. Azonban csak addig hagyd őket a fákon, amíg el nem érik a ceruzavastagságot. Ilyenkor tövétől távolítsd el őket, de ha a törzserősítőt túl vastagra hagytad megnőni, abban az esetben a levágás után  a sebfelületet le kell zárni. A seb kezelésére használj Fagélt.

 Amennyiben olyan fát szeretnél megmetszeni, mely nagy csúcsrüggyel rendelkezik, mint például a vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) arra vonatkozóan a fő szabály az, hogy magát a csúcsrügyet nem szabad eltávolítani. Tehát ezekre a növényekre nem vonatkozik, hogy a csúcshajtást felére kell metszeni. Továbbá a metszésnél az erősebb oldalhajtásokat részesítsük előnyben, ahogyan azt az ábra mutatja. A csüngő koronájú fákat, úgy mint a csüngő barkafűz (Salix caprea ‘Kilmarnock’) ősz végén, vagy tavasz elején felül álló rügyre messük vissza. Az oszloposan növekedő dísznövények oldalhajtásait is fele-fele arányban vágd vissza az egyharmad-kétharmad arány helyett.

 Cikkünk következő részében ismertetjük a fenntartó-, az alakító-, az ifjító- és a méretkorlátozó metszést.

 

szerző: Vőneki Bálint

 

forrás: Tóth Imre: Díszfák és díszcserjék metszése

 Schmidt Gábor: Növények a kertészetben

 www.tuja.hu

 www.varosgazda.tujavaros.hu

 www.kertxviz.hu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HASONLÓ RAJZ

Indító metszés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HASONLÓ RAJZ

Nagy csúcsrüggyel rendelkező növény metszése

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HASONLÓ RAJZ

Csüngő ágrendszerű növény metszése

 

25% KEDVEZMÉNY

Ebben a hónapban az általunk felmért öntözőrendszereket

25 %-os kedvezménnyel készítjük el. 

A kedvezmény az árajánlat kiküldésétől számított egy héten belüli elfogadás esetén érvényes.